Meeting - General Body #1

Wed Jan 22 2020 17:00:00 - Wed Jan 22 2020 18:00:00 at 3240 CRC

GB 1

Attendees

Christian Gastaldo

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Zimmer Biomet, Becton Dickinson

Logan Lindsay

Computer Engineering

Class of 2021

Co-ops: London Computer Systems, Siemens PLM Software

Chris Schalk

Mechanical Engineering Technology

Class of 2021

Co-ops: KBA Architects, TECT Power, Cincinnati Incorporated

Gus Kohls

Electrical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Helix Electric, L3 Technologies

Max Goetz

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Multi-Color Corporation, Clarke Fire Protection

Becky Rice

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: GE Appliances

Sydney O'Connor

Computer Engineering

Class of 2021

Co-ops: L3 Technologies, Tesla

Addison Gepfert

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Zimmer Biomet, AtriCure

Brian Allen

Civil Engineering

Class of 2021

Co-ops: Helix Electric Inc, Contech Engineering LLC

Jeet Shah

Computer Science

Class of 2021

Co-ops: GE Digital, Siemens PLM, 84.51

Samuel Carper

Civil Engineering

Class of 2021

Co-ops: Baker Concrete Construction

Joey Cheff

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Toyota, Goodyear

Megan Moyer

Chemical Engineering

Class of 2021

Co-ops: L'Oreal, Kellogg's, Dow Chemical

Sarah DePage

Biomedical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Avery Dennison, McWane Ductile

John Lehman

Chemical Engineering

Class of 2021

Co-ops: L'Oreal USA, ThermalTech Engineering

Sarah Sloan

Chemical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Ashland Chemical, DuPont, Pilot Chemical

Charley Goodwin

Biomedical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Zimmer Biomet; International Co-op Program, Johnson and Johnson

Grant Gallagher

Chemical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Colgate-Palmolive, DSM, Valeo Engine Cooling

Megan Naber

Environmental Engineering

Class of 2021

Co-ops: GE Aviation, Greenacres Foundation

Jack Gardner

Chemical Engineering

Class of 2022

Co-ops: BP Downstream Refining

Emily Schneider

Mechanical Engineering

Class of 2020

Co-ops: 5 rotations at L’Oreal

Lydia Breitenstein

Mechanical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Viox Services, RBI Solar, RecycleSmart

Karl Dierking

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Special Purpose Vehicles department at thyssenkrupp Bilstein, Maintenance Management at The Kroger Company

Rachel Rosteck

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Cook Medical, Boston Scientific

Anthony Jurin

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Atricure (Cryogenic Product Development, Manufacturing, Operations)

Sara VanDewerker

Computer Engineering

Class of 2021

Co-ops: Leonardo DRS, MacB, Radiance

Adam Schroeder

Chemical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Thermo-Fisher Scientific

Nick Rand

Biomedical Engineering and Math double major

Class of 2022

Co-ops: Ethicon Endo-Surgery

Ali Ziegler

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Boston Scientific

Austin Hubbard

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: OPW Fueling Components, Valco Melton

Elizabeth Soper

Chemical Engineering

Class of 2023

Co-ops: BASF, Protege Summer Research

Simon Srisongkham

Electrical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Smith Seckman Reid

Nicholas Williams

Mechanical Engineering

Class of 2022

Co-ops: General Motors, Parker Hannifin Corporation

Hannah Beals

Computer Engineering

Class of 2023

Co-ops: UC Simulation Center, College of Medicine Biomedical Informatics

Shane Banachowski

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: Gulfstream Aerospace Corporation

Aidan Flanigan

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: UC Simulation Center

Miread Brandes

Chemical Engineering

Class of 2022

Co-ops: SABIC

Taylor Reinhart

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: Rhinestahl CTS

Alex Gavlak

Mechanical Engineering Technology

Class of 2023

Co-ops: Positrol Workholding

Alex van Haaren

Mechanical Engineering

Class of 2023

Co-ops: R.A Jones

Haseeb Bakali

Biomedical Engineering

Class of 2023

Kassidy Buschor

Civil Engineering

Class of 2021

Co-ops: Pioneer Cladding and Glazing, Danis Building Construction

Dalee Demaree

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Siemens DISW

Alex Vennemeyer

Computer Science

Class of 2021

Co-ops: Quest Global Services, ICR inc

Samuel Klare

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: Gulfstream Aerospace