Meeting - 2nd General Body Meeting

Wed Sep 08 2021 17:00:00 - Wed Sep 08 2021 18:00:00 at 645 Baldwin Hall

Attendees

Jack Gardner

Chemical Engineering

Class of 2022

Co-ops: bp Refining

Matthew Demangeont

Chemical Engineering

Class of 2023

Co-ops: Swagelok

Jash Gada

Computer Science

Class of 2023

Co-ops: Summer Protege Research, Xtek Inc, London Computer Systems

Hannah Weiss

Mechanical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Cooper Tire and Rubber Company, Honda Manufacturing of America

Liz Tremblay

Computer Science

Class of 2023

Co-ops: 84.51

Nick Elmore

Civil Engineering

Class of 2022

Co-ops: Lubrizol, Hensel Phelps Construction, Monarch Construction Company

Amy Perry

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Zimmer Biomet, Ethicon Endo-Surgery

Grace Owens

Computer Science

Class of 2023

Co-ops: Northrop Grumman

Vladimir Miskovic

Mechanical Engineering

Class of 2023

Co-ops: LEONI

Michelle Silverwood

Civil Engineering

Class of 2022

Co-ops: Crabtree Group, Messer Construction

Jay Wilson

Mechanical Engineering

Class of 2023

Co-ops: Toyota Motors, Georgia Institute of Technology

Ellie Glover

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Cook Medical, Ethicon Endo-Surgery, Standard Bariatrics

Nick Rand

Biomedical Engineering and Math double major

Class of 2022

Co-ops: Ethicon Endo-Surgery, Reinsurance Group of America

Anju Arulmani

Chemical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Lubrizol (Operations, Environmental, Medical R&D, & Production)

Ali Ziegler

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Boston Scientific, NuVasive

Nicholas Williams

Mechanical Engineering

Class of 2022

Co-ops: General Motors, Parker Hannifin Corporation

Hannah Beals

Computer Engineering

Class of 2023

Co-ops: Stress Engineering Services, COM Biomedical Informatics, UC Simulation Center

Shane Banachowski

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: Gulfstream Aerospace Corporation

Jason Choy

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Siemens Digital Industries Software, ZetrOZ Systems, PerkinElmer Inc.

Alex van Haaren

Mechanical Engineering

Class of 2023

Co-ops: Marathon Petroleum Company, R.A Jones

Raphael Hicks

Chemical Engineering

Class of 2023

Co-ops: Thermo Fisher Scientific, Procter & Gamble

Jackson Dinga

Aerospace Engineering

Class of 2023

Co-ops: TECT Power, Boeing via Belcan, Safran USA

Scott Tursic

Mechanical Engineering

Class of 2024

Co-ops: Air Force Research Lab

Maggie Breitenstein

Mechanical Engineering Technology

Class of 2023

Co-ops: Hixson Architecture and Engineering, Motz Engineering

Matt York

Chemical Engineering

Class of 2023

Co-ops: Terry Asphalt Materials

Irene Tidd

Mechanical Engineering

Class of 2024

Co-ops: AtriCure

Yulia Martinez

Computer Science

Class of 2023

Co-ops: Worldpay from FIS & Marathon Petroleum Corporation

Leah Ranney

Electrical Engineering

Class of 2023

Co-ops: GM

Anna Lanzillotta

Electrical Engineering

Class of 2022

Co-ops: NASA, UC Utilities

Tearra Taylor

Mechanical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Marathon Petroleum, General Motors

Ahsan Subzwari

Aerospace Engineering

Class of 2023

Co-ops: Radiance Technologies, Gulfstream Aerospace

Anusha Chitranshi

Computer Science

Class of 2024

Co-ops: CERN

Hannah Rimstidt

Architectural Engineering

Class of 2025

Co-ops: rimstihm@mail.uc.edu

Devansh Saxena

Mechanical Engineering

Class of 2025

Maame Yakoba Arthur

Aerospace Engineering

Class of 2025

Lexi Doherty

Chemical Engineering

Class of 2024

Co-ops: dohertaa@mail.uc.edu

Brynn Heitmeyer

Alex Benseler

Civil Engineering

Class of 2023

Co-ops: Advanced Civil Design, Elford Inc., and EMH&T