Meeting - Meeting #4

Wed Mar 04 2020 17:00:00 - Wed Mar 04 2020 18:00:00 at CRC 3240

Meeting #4

Attendees

Sean Kane

Electrical/Computer Engineering

Class of 2020

Co-ops: UrbanLoop Brabois, Nancy, France; Duke Energy; Idaho National Laboratory

Christian Gastaldo

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Zimmer Biomet, Becton Dickinson

Logan Lindsay

Computer Engineering

Class of 2021

Co-ops: London Computer Systems, Siemens PLM Software

Chris Schalk

Mechanical Engineering Technology

Class of 2021

Co-ops: KBA Architects, TECT Power, Cincinnati Incorporated

Gus Kohls

Electrical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Helix Electric, L3 Technologies

Max Goetz

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Multi-Color Corporation, Clarke Fire Protection

Becky Rice

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: GE Appliances

Sydney O'Connor

Computer Engineering

Class of 2021

Co-ops: L3 Technologies, Tesla

Addison Gepfert

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Zimmer Biomet, AtriCure

Brian Allen

Civil Engineering

Class of 2021

Co-ops: Helix Electric Inc, Contech Engineering LLC

Jennifer Adamec

Architectural Engineering

Class of 2020

Co-ops: KLH Engineers, Hixson

Thomas Dzierzak

ME

Class of 2020

Co-ops: FirstBuild, GE Appliances

Megan Moyer

Chemical Engineering

Class of 2021

Co-ops: L'Oreal, Kellogg's, Dow Chemical

Sarah DePage

Biomedical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Avery Dennison, McWane Ductile

Charley Goodwin

Biomedical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Zimmer Biomet; International Co-op Program, Johnson and Johnson

Lydia Breitenstein

Mechanical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Viox Services, RBI Solar, RecycleSmart

Rachel Rosteck

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Cook Medical, Boston Scientific

Anthony Jurin

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Atricure (Cryogenic Product Development, Manufacturing, Operations)

Adam Schroeder

Chemical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Thermo-Fisher Scientific

Nick Rand

Biomedical Engineering and Math double major

Class of 2022

Co-ops: Ethicon Endo-Surgery

Ali Ziegler

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Boston Scientific

Austin Hubbard

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: OPW Fueling Components, Valco Melton

Simon Srisongkham

Electrical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Smith Seckman Reid

Hannah Beals

Computer Engineering

Class of 2023

Co-ops: UC Simulation Center, College of Medicine Biomedical Informatics

Aidan Flanigan

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: UC Simulation Center

Miread Brandes

Chemical Engineering

Class of 2022

Co-ops: SABIC

Teja Bollimunta

Chemical Engineering and Industrial Management

Class of 2022

Co-ops: Sabic, L'Oreal, Cincinnati Children's

Taylor Reinhart

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: Rhinestahl CTS

Jason Choy

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Siemens Digital Industries Software

Alex van Haaren

Mechanical Engineering

Class of 2023

Co-ops: R.A Jones

Haseeb Bakali

Biomedical Engineering

Class of 2023

Dalee Demaree

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Siemens DISW

Alex Vennemeyer

Computer Science

Class of 2021

Co-ops: Quest Global Services, ICR inc

Samuel Klare

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: Gulfstream Aerospace

Scott Tursic

Mechanical Engineering

Class of 2024

Co-ops: N/A

Maggie Breitenstein

Chloe Yeagley

Chemical Engineering

Class of 2024

Neil McGrogan

Computer Engineering

Class of 2023

Co-ops: PCMS Datafit, Flooid

Yulia Martinez

Computer Science

Class of 2023

Co-ops: Worldpay

Leah Ranney

Electrical Engineering

Class of 2023

Co-ops: GM