Meeting - Meeting #3

Wed Feb 19 2020 17:00:00 - Wed Feb 19 2020 18:00:00 at CRC 3240

Meeting #3

Attendees

Sean Kane

Electrical/Computer Engineering

Class of 2020

Co-ops: UrbanLoop Brabois, Nancy, France; Duke Energy; Idaho National Laboratory

Christian Gastaldo

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Zimmer Biomet, Becton Dickinson

Chris Schalk

Mechanical Engineering Technology

Class of 2021

Co-ops: KBA Architects, TECT Power, Cincinnati Incorporated

Gus Kohls

Electrical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Helix Electric, L3 Technologies

Sean Weddell

Chemical Engineering

Class of 2020

Co-ops: The Dow Chemical Company, The J.M. Smucker Company

Max Goetz

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Multi-Color Corporation, Clarke Fire Protection

Becky Rice

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: GE Appliances

Sydney O'Connor

Computer Engineering

Class of 2021

Co-ops: L3 Technologies, Tesla

Addison Gepfert

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Zimmer Biomet, AtriCure

Brian Allen

Civil Engineering

Class of 2021

Co-ops: Helix Electric Inc, Contech Engineering LLC

Jeet Shah

Computer Science

Class of 2021

Co-ops: GE Digital, Siemens PLM, 84.51

Samuel Carper

Civil Engineering

Class of 2021

Co-ops: Baker Concrete Construction

Jennifer Adamec

Architectural Engineering

Class of 2020

Co-ops: KLH Engineers, Hixson

Joey Cheff

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Toyota, Goodyear

Megan Moyer

Chemical Engineering

Class of 2021

Co-ops: L'Oreal, Kellogg's, Dow Chemical

Sarah DePage

Biomedical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Avery Dennison, McWane Ductile

John Lehman

Chemical Engineering

Class of 2021

Co-ops: L'Oreal USA, ThermalTech Engineering

Sarah Sloan

Chemical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Ashland Chemical, DuPont, Pilot Chemical

Charley Goodwin

Biomedical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Zimmer Biomet; International Co-op Program, Johnson and Johnson

Megan Naber

Environmental Engineering

Class of 2021

Co-ops: GE Aviation, Greenacres Foundation

Jack Gardner

Chemical Engineering

Class of 2022

Co-ops: BP Downstream Refining

Lydia Breitenstein

Mechanical Engineering

Class of 2020

Co-ops: Viox Services, RBI Solar, RecycleSmart

Karl Dierking

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Special Purpose Vehicles department at thyssenkrupp Bilstein, Maintenance Management at The Kroger Company

Rachel Rosteck

Biomedical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Cook Medical, Boston Scientific

Adam Schroeder

Chemical Engineering

Class of 2021

Co-ops: Thermo-Fisher Scientific

Michelle Silverwood

Civil Engineering

Class of 2022

Co-ops: Messer Construction

Nick Rand

Biomedical Engineering and Math double major

Class of 2022

Co-ops: Ethicon Endo-Surgery

Ali Ziegler

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Boston Scientific

Austin Hubbard

Mechanical Engineering

Class of 2021

Co-ops: OPW Fueling Components, Valco Melton

Simon Srisongkham

Electrical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Smith Seckman Reid

Hannah Beals

Computer Engineering

Class of 2023

Co-ops: UC Simulation Center, College of Medicine Biomedical Informatics

Shane Banachowski

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: Gulfstream Aerospace Corporation

Aidan Flanigan

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: UC Simulation Center

Miread Brandes

Chemical Engineering

Class of 2022

Co-ops: SABIC

Teja Bollimunta

Chemical Engineering and Industrial Management

Class of 2022

Co-ops: Sabic

Haseeb Bakali

Biomedical Engineering

Class of 2023

Dalee Demaree

Biomedical Engineering

Class of 2022

Co-ops: Siemens DISW

Alex Vennemeyer

Computer Science

Class of 2021

Co-ops: Quest Global Services, ICR inc

Samuel Klare

Aerospace Engineering

Class of 2022

Co-ops: Gulfstream Aerospace

Jackson Dinga

Aerospace Engineering

Class of 2023

Co-ops: TECT Power